306. Manualny obiektyw Pentacon 50/1.8 - pierwsze wiosenne zdjęcia


Tegoroczna wiosna płata nam figle, ale udało mi się wygospodarować trochę czasu by zrobić zdjęcia kwiatów. W tym celu wykorzystałam stary, manualny obiektyw, który w moich rękach przeżywa drugą młodość. W tym poście znajdziecie przykładowe zdjęcia zrobione obiektywem Pentacon 50/1.8.


PRACTICA + PENTACON 50/1.8

Moja fotograficzna rodzina znowu się powiększyła. Tym razem o aparat Practica z obiektywem Pentacon Auto 50/1.8. 

aparat practica

Uwielbiam stare aparaty i powolutku buduję własną kolekcję. Urządzenia te nie tylko cieszą moje oko, ale równocześnie pełnią praktyczne funkcje. Póki co nie bawię się w fotografię analogową, ale odczepiam stare obiektywy i podpinam pod swojego bezlusterkowca. Tym samym za niewielką cenę zyskuję: nowy obiektyw, ciekawe efekty na zdjęciach i wielką frajdę! :) 

manualny obiektyw

manualny obiektyw

Jeżeli jesteście zainteresowani tematem jak to wszystko przebiega i w jaki sposób podpinam stare obiektywy pod swój sprzęt, to dajcie mi znać w komentarzu. Dzisiaj skupię się raczej na samych zdjęciach i pierwszym teście obiektywu. 

PENTACON 50/1.8 PRZYKŁADOWE ZDJĘCIA 

Obiektyw testowałam zaledwie dwa razy o łącznym czasie 15-20 minut. Oczywiście zżerała mnie ciekawość i nie mogłam doczekać się efektów, ale obecne warunki pogodowe utrudniały mi to zadanie. Wiał wiatr i poruszał gałązkami, a słońce po chwili schowało się za drzewami.

Do tych zdjęć można mieć pełno zastrzeżeń, gdyż są nieostre albo źle wykadrowane, ale wiecie co? Chciałam po prostu zobaczyć jaki bokeh (rozmycie) będę mogła uzyskać dzięki temu obiektywowi. Na bardziej przemyślane zdjęcia przyjdzie czas, a teraz pokażę Wam to co udało mi się ustrzelić. Może i nie są doskonałe, ale mimo to mają w sobie coś pięknego. Są piękne w swojej niedoskonałości :) 

manualny obiektyw
Na drugi dzień udało mi się załapać na ostatnie promienie zachodzącego słońca. Tak jak przypuszczałam, obiektyw przy dobrym świetle radzi sobie jeszcze lepiej, a efekty są ciekawsze. 

Powyższe zdjęcia są trochę przeze mnie przerobione, ale poniżej zamieściłam pliki jpeg prosto z aparatu i bez żadnej ingerencji programów graficznych. Podczas przerabiania miękkie rozmycie zaczęło się zatracać, a chciałam pokazać Wam jakie możliwości daje Pentacon i czego możecie się po nim spodziewać. 

  
OBIEKTYW PENTACON - PIERWSZE WRAŻENIA

Pierwsze wrażenia z korzystania z obiektywu Pentacon są jak najbardziej pozytywne. Bardzo podoba mi się rozmycie i możliwości jakie daje ten obiektyw. Bokeh jest śliczny i w zależności od ustawień można otrzymać różne efekty. Jestem zaskoczona tym, że dość łatwo udało mi się złapać ostrość i szczegółowo uchwycić detale kwiatów. 

Tak jak wspomniałam, testy te były raczej poglądowe, dlatego już nie mogę doczekać się dalszych efektów :) 

***

Aparat Practica wraz z obiektywem Pentacon został kupiony na targu za 120 złotych. Cena samego obiektywu w Internecie waha się w granicach 100-160 złotych. Sądzę, że za taką cenę naprawdę warto zaznajomić się z tematem starych obiektywów manualnych. By obiektyw mógł działać z nowszym sprzętem, należy dokupić specjalny adapter. Ja już taki posiadałam, więc nie byłam teraz narażona na dodatkowe wydatki. 

Mój wpis z wykorzystaniem innego manualnego obiektywu:


Mój Instagram: @adazet 


Udało Ci się zrobić wiosenne zdjęcia? :) 
Posiadasz jakieś obiektywy manualne lub stare aparaty? 

7 komentarzy

 1. Zdjęcia są piękne, mają swój urok :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem wyszło genialnie! Bardzo podoba mi się jaki bokeh można uzyskać przy "starych" obiektywach :) Ja w domu mam aparat Zenit i planuję podłączyć obiektyw do mojej lustrzanki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam, że można tak podmieniać obiektywy za pomocą adaptera :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Śliczne zdjęcia. <3 Uwielbiam te maleńkie wiosenne kwiatki, mi też udało im się porobić kilka ujęć. ;) Zdjęcia najczęściej wykonuję telefonem komórkowym, rzadziej tradycyjnym aparatem, ale też się zdarza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam aparaty. Stare również. Mam ochotę wybrać się do muzeum fotografii i bliżej się zainteresować tym tematem. Mama ma jeszcze stary aparat zdaje się z lat 60, jak on się nazywał, cholera zapomniałam. Piękne są zdjęcia zrobione przez Ciebie z tym obiektywem. Cudowne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdjęcia wspaniałe, już się nie można doczekać kiedy znowu zakwitną tak pięknie kwiaty, a to dopiero przecież koniec lata tak naprawdę. Wiosna to przepiękna pora roku, szczególnie w ogrodach.

  OdpowiedzUsuń

*Dziękuję za Twój komentarz!
*Gdy mam czas, to odwiedzam komentujące osoby.
*Jeśli prowadzisz bloga, to wierzę, że potrafisz napisać więcej niż dwa słowa ;)
*Obserwujesz? Poinformuj! Wtedy szybciej do Ciebie trafię :)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.