13. Dokarmianie ptaków zimą.Poprzedni mój wpis przedstawiał stylizację z krótką sukienką, a wczoraj już założyłam kurtkę zimową, ponieważ spadł śnieg i było bardzo zimno. Zarówno nas jak i zwierzęta zaskoczył tak wczesny opad śniegu (na szczęście było to przejściowe i już po białym puchu nie pozostał nawet ślad). Patrząc wczoraj do okna, byłam odrobinę zaskoczona. Na trawie warstwa śniegu, a przy karmniku latały różne gatunki ptaków, poszukując jedzenia. Mój pies wbił się w ciepły koc, a kot ułożył na szaliku.
Mam do Was prośbę/propozycję :) ...abyście pomogli zwierzętom w tak trudnym dla nich okresie. Zima to trudny czas dla ptaków, ponieważ ich pokarm został zasypany śniegiem. W poszukiwaniu jedzenia tracą sporo cennej energii i często nie są w stanie przetrwać zimy bez ludzkiej pomocy.
Do zimy pozostało jeszcze trochę czasu, ale nigdy nie wiadomo, kiedy śnieg znowu nas zaskoczy. 
CZYM KARMIĆ PTAKI?


  • SIKORY, KOWALIKI - słonecznik, łuskany lub niełuskany (polecam łuskany, ponieważ ptaki nie porozrzucają tak jego skorup), łuskane nasiona orzechów włoskich, pestki dyni.
  • WRÓBLE - proso, owies, łuskany słonecznik.
  • KOSY - owies, proso, pokrojone owoce (jabłka, gruszki).
  • GILE - nasiona oleiste, proso, owies, rozdrobnione nasiona dyni.
  • KACZKI, ŁABĘDZIE - ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa (buraki pastewne, gotowane ziemniaki).
  • KUROPATWY I BAŻANTY - buraki pastewne i cukrowe, marchew, owies, pszenica.
Oczywiście do karmnika możemy nasypać również płatki owsiane, okruszki chleba.

To tylko niektóre propozycje pożywienia, więcej możecie znaleźć np. na stronie Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

GDZIE KUPIĆ POKARM?
Nasiona znajdziecie w każdym sklepie, a jeżeli chcecie kupić je odrobinę taniej to poszukajcie ich w sklepie ogrodniczym. Tam zazwyczaj kupuję kilogramowy słonecznik łuskany. Owies i pszenicę mam od babci.

CZYM NIE KARMIĆ PTAKÓW?
NIGDY NIE STOSOWAĆ!!! Solonych pokarmów, nasion ani warzyw. Zepsutych i zjełczałych produktów, produktów pokrytych pleśnią. 

Wybierając słoninę do karmnika, też wybierajmy niesoloną. Sól niekorzystnie wpływa na zdrowie ptaków, a do tego wzmaga pragnienie. W przypadku, gdy za oknem mamy ileś stopni na minusie, woda jest zamarznięta i ptaki mają problem ze znalezieniem wody zdatnej do picia. 

Dlatego oprócz nasion, zawsze stawiam w karmniku miseczkę z chłodną wodą, wymienianą gdy zamarznie. 

JAKI KARMNIK DLA PTAKÓW?

Rozmiary karmnika powinny być dostosowane do wielkości ptaków. Zrobienie albo kupienie gotowego karmnika, nie powinno stanowić większego problemu. Mój tata wykonał już dwa takie karmniki, pomimo, że wcale nie jest złotą rączką ;) Jeden powiesił na drzewie, a drugi ustawił na metalowej rurce.

Odpowiedni karmnik powinien mieć zadaszenie chroniące przed deszczem i śniegiem a także osłonę przed wiatrem, by nasiona nie rozsypały się po całym ogrodzie. Najlepiej gdy ustawimy go na słupku lub metalowej rurce, tak by koty nie mogły się po niej wspiąć. 
Jeśli możecie to przemyślcie moją propozycję postawienia karmnika w swoim ogródku lub na balkonie. Korzyści będą takie, że zrobicie coś dobrego dla naszych braci mniejszych i będziecie mogli cieszyć się ciekawym widokiem za oknem :) 

Brak komentarzy

*Dziękuję za Twój komentarz!
*Gdy mam czas, to odwiedzam komentujące osoby.
*Jeśli prowadzisz bloga, to wierzę, że potrafisz napisać więcej niż dwa słowa ;)
*Obserwujesz? Poinformuj! Wtedy szybciej do Ciebie trafię :)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.